Varikozne žile so dokaj pogosta bolezen, zlasti med ženskami, pri katerih je delo žil spodnjih okončin moteno. To je posledica dejstva, da venski ventili trpijo - to so nekakšen zaklop, ki uravnava povratni odtok krvi z nog. Običajno je treba ventile zaprti in odpreti, odvisno od pretoka krvi.
Z krčnimi žilami se skoraj ne zaprejo, zaradi česar se v žilah spodnjih okončin razvije stagnacija krvi. Seveda velika količina nakopičene krvi v žilah vodi do raztezanja njihovih sten, zmanjšanja elastičnosti in včasih celo škode. V skladu s tem se s napredovanjem procesa pojavljajo značilne manifestacije na koži.
Sprva so to samo žilne mreže, zvezde, nato se pojavijo tuberkuli modre in grimastene obloge, noge se otekle, koža se začne olupiti, nenehne bolečine v spodnjih okončinah so zaskrbljene. Zato je zelo pomembno prepoznati bolezen v začetni fazi in začeti zdravljenje pravočasno.
Vzroki za razvoj bolezni
Varikoza se lahko razvije pod vplivom številnih dejavnikov od zunaj. Seveda je vse odvisno od življenjskega sloga osebe. Vendar pa obstajajo številni predisponirajoči dejavniki tveganja, ki povečujejo verjetnost varikoznih žil.
Takšni dejavniki so dedna nagnjenost, oslabljeno hormonsko ravnovesje, bolezen živčnega sistema, neaktivni življenjski slog, fizična preobremenitev, ravna stopala, nošenje čevljev z visokimi petami.
Dedna nagnjenost. Na žalost, če so zaradi te bolezni trpeli tesni sorodniki, potem obstaja verjetnost, da se vam prenaša, tako pogosto je to posledica dedne šibkosti vezivnega tkiva ali napake v žil. V tem primeru si je treba zapomniti preprečevanje krčnih žil.
Hormonsko neravnovesje. Nenehna nihanja ravni hormonov so najbolj značilna za ženske, zato so po statistiki bolj dovzetna za krčne žile. Podobna nihanja opažamo v celotnem menstrualnem ciklu, med nosečnostjo in med menopavzo. Vpliva tudi uporaba hormonskih zdravil (na primer kontracepcijskih sredstev). Ženski hormoni pomembno vplivajo na elastičnost sten krvnih žil.
Bolezni živčnega sistema, pogoste napetosti, depresivne razmere. Znano je, da uravnava živčni sistem. Zato lahko vse patologije, povezane z njim, vplivajo na stanje žil;
Vnetni procesi v medenici. Pogosto motijo žensko tla. Zaradi njih je raven hormonov lahko močno motena.
Sedeči življenjski slog. Zaradi dolgoročnega sedenja pri računalniku, na primer, se žile nog iztisnejo, od njih je odtok krvi moten. Zaradi stagnacije krvi se vaskularne stene raztegnejo in tanjšajo. Do danes se razlikujejo celo "računalniške varikozne žile", tako da je pogosto mogoče najti.
Fizična preobremenitev. Prekomerna telesna aktivnost tudi na plovilih ne vpliva na nič dobrega. Težko dvigovanje, nenehno hojo povečajo obremenitev na nogah in v skladu s tem na žilah.
Ravne noge. Tako ali drugače je to deformacija stopala in ima tudi določen učinek na žile spodnjih okončin.
Ustava. Odprti ljudje, zlasti z visoko rastjo, so v prihodnosti zelo nagnjeni k varikoznim žilam.
Če nosijo visoke pete, je nevarno za ženske, saj se ob hoji po visokih in ne posebej udobnih petah obremenitev na spodnjih okončinah izjemno poveča.
Klinične manifestacije varikoznih žil
Simptomi bolezni se pojavljajo postopoma, vendar stalno napredujejo, zlasti v odsotnosti pravilnega zdravljenja. Vse se začne z pojavom majhnih žilnih mrež in zvezd na nogah, tako imenovanih telangiektazij. Ne povzročajo veliko nelagodja, toda že s temi manifestacijami je treba poiskati zdravniško posvetovanje.
V prihodnosti se oteklina na nogah, ki se pojavijo po dolgotrajni hoji in najpogosteje zvečer, začnejo motiti. Do jutra preidejo sami. To je prvi signal, da je funkcija globokih žil, ki vračajo kri v srce, oslabljena.
Sčasoma se bolniki začnejo pritoževati nad krči v nogah, njihovo otrplostjo, zlasti ponoči in zjutraj. Če zdravljenja v teh fazah ne bi bilo začelo, se bodo na koži pojavile venske vozličeve, žile bodo vidne, modrikaste ali celo bližje grimasti barvi, bodo boleče ob palpaciji. Koža na spodnjih okončinah se bo začela postopoma spreminjati. Dotik bo postal gost, suh, začel se bo olupiti in zatemniti. Pri hoji bodo motene hude mišice.
V krajih videza venskih vozlišč bo občutilo hudo srbenje. Lahko se pojavijo tudi neprostovoljne kontrakcije telečjih mišic ponoči.
Diagnoza in zapleti krčnih žil

Diagnoza bolezni je potrebna čim prej. Toda vse je odvisno od pacienta, da gre v bolnišnico.
Pri diagnozi temeljijo na pritožbah, zunanjih manifestacijah na nogah, pacientovem življenjskem slogu, njegovih slabih navadah, telesu, prisotnosti varikoznih žil pri starših, bratih, sestrah.
Za potrditev diagnoze so predpisane dodatne metode instrumentalnega pregleda.
Takšne metode so:
- Ultrazvočni pregled žil (ultrazvok) - znan je tudi kot dopplerografija žil spodnjih okončin. Omogoča vam ocenjevanje strukture žil, njihovo navzkrižno sposobnost, hitrost in smer pretoka krvi, prisotnost trombotičnih formacij, širitev krvnih žil, prisotnost kakršnih koli tumorjev.
- Kontrastna venografija ali flebografija - izvede se z uvedbo kontrastne snovi v posode. Njegova porazdelitev prikazuje prehodnost žil, stanje sten, prisotnost volumetričnih formacij v žilnih vrzelih.
Ultrazvok se šteje za bolj zaželeno, saj gre za neinvazivno raziskovalno metodo.
Če ni ustreznega zdravljenja, se lahko varikozne žile spremenijo v številne zaplete.
Sem spadajo:
- Tromboflebitis - vnetje razširjenih in deformiranih žil;
- krvavitev zaradi rupture redčenih žilnih sten;
- Sprememba reoloških lastnosti krvi, ki vodi do tvorbe krvnih strdkov, to lahko povzroči tromboembolijo pljučne arterije, miokardni infarkt in možgansko kap;
- Prekomerna pigmentacija kože.
Trofilne razjede-lahko se pojavijo iz najmanjše rane ali poškodbe kože zaradi nenehno oslabljenega odtoka krvi. Kot rezultat, se razjede ne zdravijo zelo dolgo, strašno boli in neprijetno dišijo.
Vse to bistveno poslabša kakovost življenja bolnikov in jih lahko celo onemogoči.
Osnovne metode za zdravljenje varikoznih žil

Na žalost so varikozne žile kronična bolezen in ni nobenih metod, ki bi jo v celoti ozdravili. Vendar je medicina ugotovila, da sredstva za vsaj preprečevanje napredovanja bolezni.
Zdravljenje je neposredno odvisno od stopnje varikoznih žil. Če gre za samo začetne manifestacije, potem lahko brez kirurških posegov, torej samo konzervativne metode.
Zdravila -to vključuje tonus zdravil (venotoniko), protivozirana zdravila za preprečevanje krvnih strdkov, nesteroidna protivnetna zdravila (protibolečinska zdravila), angioprotektorje, pa tudi vse vrste krem, mazil in gelov za kožo nog.
Metode stiskanja - zagotavljajo uporabo kompresijskih nogavic, nalagajo prelive iz elastičnih povojev, da ohranijo ton.
Pnevmatska masaža je posebna masaža, ki se izvaja z uporabo pnevmatskega masažerja. To je zelo učinkovito, saj izboljšuje krvni obtok, prehrano tkiv in poveča tonus krvnih žil.
Skleroterapija je že skrajna metoda. Izvaja se brez upravljanih manipulacij. Za sklerozo, to je subvencioniranje plovila, se vanj vbrizga posebna snov, ki ustavi krvni tok v posodi, zaradi česar je atrofirana sčasoma, ne deluje in izgine. Vendar pa bo za dosego želenega učinka morda potrebnih več skleroterapijskih sej.
Intravaskularna laserska koagulacija je že invazivna metoda zdravljenja. Hkrati kirurgi s pomočjo laserja koagulirajo poškodovane žile pod lokalno anestezijo.
Pijavke so nekoliko zastarela metoda, vendar še vedno učinkovita. Spada v ljudsko medicino. Pri nanašanju pijavk ugrizne kožo in se ob sesanju sprosti v krvno snov, imenovano Girudin. Razredči kri in ne dovoljuje krvnih strdkov.
Prehrana - V prehrani bolnikov, ki trpijo za varikoznimi žilami, bi moralo biti veliko zelenjave in sadja v kakršni koli obliki, morskih sadežih, stročnicah, oreščkih, nizkih debelih sortah mesa in mlečnih izdelkov.
Med netradicionalnimi metodami zdravljenja se prednostno stisne iz jabolčnega kisa, mila in krompirja, losjonov sode in kopeli ter uporaba tinkture iz ginsenga.
Osnove preprečevanja varikoze

Mnogi se sprašujejo, ali je mogoče končno zdraviti varikozne žile? Odgovor ni. Vendar pa lahko opazimo nekatere preventivne ukrepe, da se prepreči pojav bolezni.
Zlasti je to aktiven življenjski slog, ki se znebi dodatnih kilogramov, stalna gimnastika za spodnje okončine, uporaba kompresijskega perila.
Če se je bolezen že pojavila, se je treba izogibati uporabi hormonskih kontracepcijskih sredstev (vsebujejo ženske hormone, ki lahko poslabšajo potek bolezni).
Poleg tega se je treba izogibati:
- Uporaba vseh čevljev v petah, saj to povečuje obremenitev na nogah.
- Povečanje telesne teže in še bolj debelost.
- Prisotnost v prehrani maščob, ostrih, ocvrtih, dimljenih in slanih.
- Težko dvigovanje.
- Dolgo leži v vroči kopeli.
- Obisk kopeli in savne.
- Zloraba alkohola, kajenje.
- Samo -posmed brez posvetovanja z zdravnikom.
Poleg tega bi morali tisti, ki morajo biti v sedečem ali stoječem položaju dolgo časa, upoštevati, da:
- Med dolgim bivanjem na nogah ne bo škodilo, da se povzpnete do nogavic in se spustite na pete, se premaknete na stopalo in si močno premikate prste, da razpršite nakopičeno kri;
- Z dolgotrajnim delom v pisarni pred računalnikom lahko občasno položite noge na mizo, tako da bo kri bolje tekel iz nog;
- Lahko kupite posebno stojalo za nože, na katerem bo zelo priročno narediti katero koli gimnastika;
- Zelo koristno je, da občasno dvignete in spustite prste, to tonirajte telečje mišice in aktivira pretok krvi v žilah.
Bodite prepričani, da vstanete vsako uro, hodite naokoli nekaj minut in naredite majhen naboj.